Araç çubuğuna atla

Institute of Engineers and Everybody else


Teknik bir organizasyon

IEEE mühendisliğin yaratıcılığı artırma, bütünleştirme, paylaştırma işlevine, elektroteknoloji ve bilgi teknolojisine, insanlığa yararlı bilimlere ve uzmanlık alanlarına katkıda bulunan; kar amacı olmayan teknik bir mesleki organizasyondur. Tarihi gelişimine baktığımızda AIEE (Amerikan Elektrik Mühendisleri Enstitüsü) ve IRE (Radyo Mühendisleri Enstitüsü) topluluklarının birleşmesi ile 1963 yılında resmen kurulan IEEE, dünya genelindeki en büyük teknik organizasyondur, 2005 yılı itibariyle 150 ülkede 370.000’den fazla üyesi bulunan organizasyonun üyelerinin %35’i ABD dışında yaşamaktadır.

IEEE tüm dünyada Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği
yayınlarının yaklaşık %30‘unu tek başına yayınlamaktadır.

Çalışmalar

Organizasyonun yaptığı çalışmalara örnek olarak şunlar verilebilir:

  • Aylık yayınlanan dergiler, kitaplar, standartlar, konferans notları, elektronik ürünler ve çeşitli medya ürünlerini yayınlama programı
  • Yılda 300 den fazla konferans
  • 700 den fazla standart geliştirme grupları
  • 39 teknik kurum ve 1 teknik konsey

IEEE, üyelerinin hayat boyu süren öğrenim sürecinde onlara mesleki açıdan çok önemli yardımlarda bulunur. Ulusal ve uluslararası konferanslar, seminerler, kariyer geliştirme ve network üzerine mesleki toplantılar düzenler. Gönüllü aktivitelerle liderlik ve diğer kişisel becerileri geliştirme fırsatı sunar. 300’den fazla sürekli-eğitim ve geliştirme programı üyelerin hizmetindedir. Kariyer yönetimi ekipmanları ve kaynak materyaller erişime açıktır. Finansal servisler ve portatif yarar programlarına sahiptir.

Misyon ve görev

  • IEEE dünya çapındaki üyelerinden oluşan bir topluluğu şöyle oluşturur:
  • IEEE “society”, “section”, “chapters” ve ”student branch”lerden oluşan geniş bir ağdır.
  • Endüstriyel ve mesleki hayatın gelişmesine hizmet eden bir araçtır.
  • Mühendislerin başarılarını ödüllendirerek onlara güven aşılar.
  • Dünya çapındaki diğer teknik organizasyonlarla birliktelik kurar.

10 alt bölgeden oluşan IEEE’de, Boğaziçi Üniversitesi IEEE Öğrenci Kolu; Avrupa, Asya’nın bir kısmı ve Afrika’yı kapsayan 8. bölgede kapsamında IEEE Türkiye Şubesine bağlıdır. 1200’ü öğrenci olmak üzere toplam 1800 üye bulunduran Türkiye, öğrenci üyeleri, öğrenci kolları ve aktiviteleri açısından bölgesinin en etkin şubelerindendir.